You are currently viewing Aile Danışmanlığı ile Mutlu Bir Evlilik

Aile Danışmanlığı ile Mutlu Bir Evlilik

Aile Danışmanlığı İle Mutlu Bir Evliliğe Yelken Açın

Aile bireyleri arasında sağlıklı bir iletişim kurulması amacıyla hizmet veren Aile Danışmanı Merve Kılıç, ‘Aile Danışmanlığı’ ile ilgili bilgiler verdi.
Aile danışmanlığı ile bireylerin sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde geldiklerini ifade eden Kılıç, “Aile danışmanlığı; incinmiş duygular, eşler arasındaki veya ailedeki diğer bir kişi ile olan sorunlar, yeni yaşam düzenlemeleri ve çocukların bakımı ve mali düzenlemeler konusundaki sorunlara çözüm bulabilir” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının öncülüğünde aile kurumunun zarar görmemesi adına bir devlet politikası haline gelen Aile Danışmanlığı hizmeti, mutlu bir evlilik ve aile arasında sağlıklı bir iletişim kurulmasına yardımcı oluyor. Aile danışmanlığının aile içi sorunların çözülmesinin yanı sıra bireylerin birbirlerini daha iyi anlamalarını sağladığını dile getiren Aile Danışmanı Merve Kılıç, “Aile Danışmanlığında amaç, ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır” ifadelerini kullandı. Kılıç, “Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı sorun tüm aileyi etkiler ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol taşır. İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olur” şeklinde konuştu.
Eşlerin arasındaki sorunların çocuğu etkilemesinin veya çocuğun yaşadığı fiziksel, psikolojik, eğitim sorunlarının aile içi dinamikleri etkilemesinin kaçılmaz olduğunu kaydeden Kılıç, “Yaşanan bu sorunların çözümünde aile bireylerine psikolojik destek vermek, aile içi iletişimi güçlendirmek, aile bireylerini birbirlerine duyarlı olmalarını sağlamak aile danışmanlığının görevleri arasındadır. Aile danışmanı, aile üyelerinin birbirleriyle ilişkilerinde aksayan yönleri ortaya çıkarmaya ve üyelerin bunu görmesini sağlamaya çalışmaktadır” diye konuştu. Aile danışmanlığı ile bireylerin sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde geldiklerini ifade eden Kılıç, “Aile danışmanlığı; incinmiş duygular, eşler arasındaki veya ailedeki diğer bir kişi ile olan sorunlar, yeni yaşam düzenlemeleri ve çocukların bakımı ve mali düzenlemeler konusundaki sorunlara çözüm bulabilir” dedi. Kılıç, “Aile danışmanları olarak bireylerin birbirleriyle açık ve içten bir iletişim kurmalarına yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.