Aile Danışmanlığı Süpervizyon Süreci

supervizyon

Süpervizyon Süreci Nedir ?

 Süpervizyon : “Gözetim, ‘bir şeye yukarıdan bakma, üzerinden gözleme, takip etme, nezaret etme’ demektir. Meslekte deneyimli bir uzmanın, daha az deneyimli bir uzmana sunduğu bilgi, destek, değerlendirme, izleme yolu ile sürdürülen ilişki içinde mesleki gelişimine katkıdır. Aile Danışmanlığı sanatının geliştirilmesidir. Doğru karar vermeyi ve etik değerleri korumayı sağlar.
Katılımcılar süpervizyon süreci kapsamında en az bir aile veya bir çift görüşmesi yapmalı ve takip etmelidirler. Bunu yapabilmek için Eğitimlerinin en az yarısını tamamladıktan sonra vaka bulmaları önerilir.  Her katılımcı vakalarını ve görüşme yapacağı yeri kendisi bulmakla sorumludur. Katılımcılar, en geç Eğitim sonuna kadar görüşmelerini yapmalıdırlar. Süpervizyonlarını teslim etmeden önce yapılan görüşmelerin deşifresi yapılmalı ve süper vizyon video veya ses kayıtlarıyla sunulmalıdır. Katılımcılar daha sonra gerçekleştirilecek her süpervizyon oturumuna yaptıkları seansların yazılı ve /veya görsel materyalini getirmekle yükümlüdürler. Bu nedenle süpervizyon altında yapılacak görüşmelerin her hafta bir çift veya bir aile görüşmesi olacak şekilde düzenlenmesi sorumluluğu katılımcılara aittir.

   Vektörel Grup Uzaktan Eğitim Merkezi olarak Aile Danışmanlığı eğitimimizde süpervizyon eğitiminiz de tamammen uzaktan olacaktır. Teorik ve uygulama dersini bitirdikten sonra süpervizyon eğitiminizde sizlerden video çekmenizi/ ses kayıtlarınızı bir cd veya flaş bellek içerisinde istiyoruz. Kayıtların Gizliliği Tamamen kurumuz tarafından saklı kalacak ve korunacaktır. Bir olay bir vaka incelemeniz gerekmektedir. İncelediğiniz vaka İle ilgili video/ ses kayıdı çekip hocalarımıza yönlerdireceksiniz. Hocalarımız onları inceleyip tarafınıza bire bir ulaşım sağlayıp sizleri yönlendireceklerdir. Not vermek gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Sadece sizlere yön vermek aile danışmanı olarak neler yapmanız gerektiğini uygulama üstünde gösterme amacı taşımaktadır. Süpervizyon eğitimi tamamlamak zorunludur. Tamamlamayan öğrenciler eğitimini tamamlamış sayılmayacaklardır.

   Süpervizyon Süreci İçerisin de videolar veya ses kayıtları Aile Danışmanı adaylarının tamamen  Aile Danışmanlığı Eğitimin de Teorik olarak aldığı bilgilerin vakalar üzerinde uygulamaya yönelmesidir. Aile Danışmanı Eğitimi sürecinde yapılan eğitimlerin tamamı kursiyerlerin kişisel gelişimini  artırmak ve yapacakları işin ciddiyetini kazanmalarıdır. Eğitim sonrasında   kursiyerler ailelerle Aile Danışmanı olarak görüştüklerinde  Türk Aile Yapısını bozma olasılıkları oldukça fazladır. Bu sebepten tüm kursiyerlerimiz bunun farkındalığını kazanmalılar.