You are currently viewing Evlilik Sırasına Girdiler
Evlilik Sırasına Girdiler

Evlilik Sırasına Girdiler

Hükümet Teşvik Edince Gençler Evlilik Sırasına Girdi

Hükümetin, gençlere evlilik teşvik etmek için uygulamaya başladığı program büyük ilgi görüyor

Çeyiz Hesabı’ uygulaması yoğun ilgi görüyor. Uygulamanın başladığı 18 Nisan-31 Temmuz 2016 tarihleri arasında yaklaşık 13 bin kişinin çeyiz hesabına başvuru yaptığı tespit edildi. Çeyiz hesabının ilk ödemesi ise 2019 yılında yapılacak.

Hükümetin, gençleri evliliğe teşvik etmek için uygulamaya koyduğu ’çeyiz Hesabı’ uygulamasının ilgi gördüğü belirtildi. Uygulamanın başladığı 18 Nisan-31 Temmuz 2016 tarihleri arasında yaklaşık 13 bin kişinin çeyiz hesabına başvuru yaptığı tespit edildi. Hesapta biriken para miktarı ise 6,5 milyon TL’yi geçtiği belirtildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, maddi sorunlar nedeniyle yuva kuramayan çiftler için hayata geçirdiği çeyiz hesabına gençlerin ilgisinin büyük olduğu belirtildi. 18 Nisan 2016 tarihinde hayata geçen uygulamanın iki aylık rakamları da belli oldu. 18 Nisan-31 Temmuz 2016 tarihleri arasında, yalnızca 3 ayda çeyiz hesabına 12 bin 900 kişi başvuru yaptı. 12 bankada açılan çeyiz hesaplarında ise 6 milyon 548 bin 980 TL para biriktiği kaydedildi.

Uygulamaya gösterilen yoğun ilgiyi değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, çeyiz hesabının, gençlerin mutluluklarına ve geleceklerine verilen önemli bir destek olduğunu söyledi. Hesapta biriken paraya devletin verdiği katkı payı ile çiftlerin beyaz eşya ve çeşitli ihtiyaçlarını rahatlıkla alabileceğini belirten Bakan Sayan, devletin hem iyi hem de kötü günde vatandaşının yanında olduğunu gösterdiğini vurguladı.

AYAKLARI YERE BASAN BİR ÇÖZÜM

Çeyiz hesabına, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapacak olanlar başvurabiliyor. 18 yaşından küçükler içinse velileri hesap açtırabiliyor. Uygulama için seçilen 27 yaş sınırı hakkında görüşlerini açıklayan Bakan Sayan, “Erken yaşta evlilik lere kesinlikle karşıyız, bu evlilik ler birçok sosyal probleme yol açıyor. Uygulamanın ilk evlilik ler için geçerli olması ve birikim için gerekli zaman da göz önünde bulundurularak 27 yaş sınırı konuldu. Çeyiz Hesabı, toplumuzun gerçek bir meselesine dair, ayakları yere basan bir çözüm sunuyor. Ekonomik ve sosyal faktörler detaylı bir şekilde düşünülerek hayata geçirilen bu uygulama, genç nüfusun artırılması hedefimize de uygun” dedi.

ÇEYİZ HESABINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Uygulamadan yararlanmak için Türk vatandaşı olmak şart. Ancak ikamet şartı aranmadığı için çeyiz hesabına yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da başvurabiliyor. Bu durumda, Türkiye’deki bir bankada çeyiz hesabının açtırılması zorunlu.

3 YILLIK DÜZENLİ ÖDEME ŞARTI

Çeyiz hesabından yararlanmak için 3 yıl düzenli ödeme yapmak gerekiyor. Aylık en az 100 TL, en fazla 1.000 TL yatırılabiliyor. Ödemeler aylık ya da üçer aylık yapılabiliyor. 3 – 4 yıl arasında ödeme yapanlara devlet katkısı 4 bin TL’yi aşmamak koşuluyla birikimlerinin yüzde 10’u kadar, 4 – 5 yıl arasında para biriktirenlere devlet katkısı 4 bin 500 TL’yi aşmamak koşuluyla birikimlerinin yüzde 15’i kadar, 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme yapanlara ise devlet katkısı 5 bin TL’yi aşmamak koşuluyla birikimlerinin yüzde 20’si kadar devlet katkısı yapılıyor. Çiftler, hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus üst sınırı aşan bir para yatırabiliyor. Ancak bu tutar en fazla 15 bin TL olabiliyor. Birden fazla çeyiz hesabı açtırılamıyor. Açılması durumunda hesaplar birleştirilemiyor ve devlet katkısı açılan ilk hesaba veriliyor.

ÇEYİZ HESABI HANGİ DURUMLARDA SONA ERİYOR

Çeyiz hesabında ödemelerin aksatılmamasının önemli olduğu belirtildi. Aylık ödemede 3 kereden fazla, üç aylık ödemelerde ise birden fazla ödemenin aksatılması, hesabın sona erdirilmesi için yeterli. Çiftlerin devlet katkısını alabilmeleri için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde, evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile bankaya başvurmaları gerekiyor. Bu kapsamda en geç iki ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabiliyor.

İLK ÖDEME 2019’DA

Devletin yuva kuracak gençlere sağlayacağı katkı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanacak ve hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Çeyiz hesabının ilk ödemesi ise 2019 yılında yapılacak