You are currently viewing Evlilik Terapisi Ne Yapar?
Evlilik Terapisi Ne Yapar

Evlilik Terapisi Ne Yapar?

Evlilik Terapisi Ne Yapar?

Evlilik terapisti  evlilik terapisi, evlilik sorunları ve çözümleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Çiftin koyduğu hedef doğrultusunda çalışır. Çift özel bir sorunun çözümü (cinsellik, aldatılma) için, evliliği iyileştirmek için ya da boşanmayı hedefleyerek terapiye gelir. Evlilik terapisi konusunda bazı önyargılar bulunmaktadır. Bu önyargılar evlilik terapisinin insanların boşanmasını hızlandıracağı ya da hiç işe yaramayacağı şeklindedir. Geç kalmadan motive bir biçimde gelen çiftlerde evlilik terapileri tahminlerin ötesinde işe yarar. Evlilik terapistinin size nasıl yardımcı olacağı konusunda bir fikir vermesi dileğiyle aşağıdaki maddelere göz atmanızı öneriyorum.
Evlilik ve doğal zorlukları hakkında bilgilendirme (sorumluluk, kutuplar, monotonluk vs) bazen basit bu bilgilendirmeyle kişilerin beklentilerini ayarlamaları, şükredip kabulleniş içinde çözüm odaklı olmaları sağlanabilir.
Bireysel farklılıklar ve kültürel geçmiş hakkında analiz sayesinde empati artar ve negative algı değiştirilebilir.
Evlilik havuzuna attığınız toksinler, geçmişten getirilip yansıtılanlar, bilinç altı dengeler ve senaryoların fark ettirilmesi (eşimi niye seçtim? Onu nasıl provake ediyorum? vs.)

Sınır Farkındalığı :

Biz içinde ben olabilme her evli çiftin farketmesi gereken bir konudur. Eşler arası sınır, kayınvalde ya da çocuğunuzla ilgili sınırlarla ilgili alınacak seans evlilik terapisi nin doğal bir parçasıdır.

İletişim Hataları Perspektif Farklılıkları ve Tartışma Becerileri;

Hepimizin farklı geçmiş ve bakış açıları var ve bunları tek ve değişmez kabul etmek evlilik terapilerindeki en büyük hatalardan biridir.
Geç kalmadan motive bir biçimde gelen çiftlerde evlilik terapileri tahminlerin ötesinde işe yarar.
Empati, uzlaşma ve kabullenme kültürü geliştirme (kıyafet tartışmaları, kıskançlık vs) . Bu kültür sistemi sürekli destekler ve ayakta tutar.
Kişisel gelişim ve bireysel sorunlar için farkındalık çok önemlidir. Kendi içinde mutlu olamayan bireyin başka biri sayesinde mutlu olması ya da başka birini mutlu etmesi mümkün değildir.

Stres Yönetimi;

Özellikle iş ve aile stresi bireyleri geriletip ilkel ya da eski davranış kalıplarını kullanmalarını tetikler. Stresli bir yaşamda (ekonomik sorun vs) mutlu olmak çok zordur.
Bilmediğiniz beceriler için repertuar geliştirmek çok önemlidir. Sevdiğini söyleyemeyen, çiçek almaya utanan, konsere aylar öncesinden bilet almayı gereksiz bulan bir çok insan eşlerini mutlu edebilme şansını kaçırmaktadır. Evlilikte cinselliği iyileştirme evlilik terapistinin önem verdiği konulardandır.