You are currently viewing Aile Danışmanı Hizmeti
Aile Danışmalığı Kursu - Aile Danışmanlığı Sertifikası - Aile ve Sosyal Destek Programı Başlıyor

Aile Danışmanı Hizmeti

Aile Danışmanı Hizmeti

Sağlıklı, huzurlu, kendisi ve çevresiyle barışık insanlardan oluşan bir kent hedefleyen Beşiktaş Belediyesi, sorun yaşayan ailelere yönelik ücretsiz “ Aile Danışmanı Hizmeti ”ni başlattı.

23 Mart 2010 – Toplumun çeşitli kesimlerine yönelik etkinlikleriyle Beşiktaşlıları kucaklayan Beşiktaş Belediyesi, insan odaklı projelerine bir yenisini daha ekledi. “Vatandaş Hizmet Yönetimi” ile Beşiktaş kentlisinin tüm yaşamsal ihtiyaçlarının ve sorunlarının en etkin şekilde çözülmesini hedefleyen Beşiktaş Belediyesi, ilçe halkının ücretsiz olarak faydalanabileceği Aile Danışmanı Hizmeti ’ni başlattı.

Beşiktaş Belediyesi’nin Aile Danışmanı Hizmeti, Dikilitaş Semt Evi başta olmak üzere, belediyenin Levent’te bulunan ana binasında ve Çırağan Hizmet Binası’nda oluşturulan birimlerde dönüşümlü olarak verilecek. Aile Danışmanlığı Hizmeti’ne başvuran tüm Beşiktaş kentlilerine; bayram ve resmi tatiller hariç, mesai gün ve saatleri içinde danışmanların kapısı açık olacak.

Kentsel standartların, eğitim ve kültür seviyesinin yüksekliğiyle İstanbul’un örnek ilçelerinden biri olan Beşiktaş’da yerel yönetim Aile Danışmanı Hizmeti ile aile içi iletişimi ve aile bireyleri arasında empati, saygı, sevgi, güven ve uyumu artırmayı, böylece erdemli ve güçlü bir toplum yaratmanın gereği olan “sağlıklı aile” yapısına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Aile Danışmanı’nın özellikleri nelerdir?

Günümüzün yoğun ve yorucu kent yaşamı, ekonomik sorunların da ağırlığı ile aile içi ilişkilerin bozulmasına neden oluyor. Bireyler aile oluşturma aşamasında ve sonrasında birçok sorun yaşayabiliyor. Örneğin, evlilik öncesi ve evliliğe hazırlık sürecinde yaşanan sorunlar, eşler arası uyumsuzluk ve iletişim eksikliğinden kaynaklanan sıkıntılar, anne, baba ve çocuk iletişimi, öncesi ve sonrası ile boşanma süreci, boşanma sürecinde çocuklara yaklaşım, aile içi şiddet, çocukluk ve ergenlik sorunları, tamamen profesyonel bir destek almayı gerektiren boyutlarda yaşanabiliyor.

Bu çerçevede özel eğitime ve uzmanlığa sahip kişilerin verdiği Aile Danışmanı Hizmeti, bireylere gereksinimleri olan bu desteği sunabiliyor. Ülkemizde uygulanan ilgili yönetmeliklere göre Aile Danışmanı’nın “Çocuk gelişimi, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, hemşirelik, tıp alanlarından birinde en az 4 yıllık lisans düzeyinde eğitimi… ” ve “… en az 150 saati teorik olmak üzere aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını…” başarıyla tamamlamış olması gerekiyor.

Beşiktaş Belediyesi Aile Danışmanı Hizmeti çerçevesinde her biri asgari 25 saat temel danışmanlık becerileri üstüne eğitim almış bir çocuk-ergen psikologu, iki psikolog, bir hekim, bir hemşire ve iki diyetisyen Beşiktaşlılara hizmet veriyor olacak.

Mahremiyet önemli

Çağdaş toplum yaşamının temel bir ilkesi olarak bireysel mahremiyete büyük önem veren Beşiktaş Belediyesi Aile Danışmanı Hizmeti de bu kapsamda kişisel bilgilerin gizliliğini korumakla yükümlü.

Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin kimlik bilgileri kesinlikle üçüncü şahıslara verilmeyeceği gibi terapilerde yapılan kişisel görüşmelerin içeriği de doktorla hasta arasında kalacak.

Aile Danışmanı Hizmeti Nelerdir

Beşiktaşlıların ücretsiz olarak hizmet alabilecekleri Beşiktaş Belediyesi Aile Danışmanı Hizmeti’ nde danışmanlar aile bireyleriyle tek tek ya da bir arada görüşerek evliliğe hazırlık veya evlilik ve çift terapisi gibi hizmetlerin dışında boşanma sürecinin her iki taraf açısından da yönetimiyle ilgili sorunlarda onlara destek sağlayabilecek.

Aile Danışmanı, boşanma sürecinde ya da sonrasında çiftlerin çocuklarına yönelik psikolojik destek vermek, kişinin kendiyle iç iletişimini sağlıklı bir düzene oturtmasına yardımcı olmak, bireylerin duygu ve düşüncelerini daha açık ifade etmesine yardımcı olmak vb. konular için diğer psikologlarla beraber bireysel terapiler uygulayabilecek.

Belediyenin Aile Danışmanı Hizmeti çerçevesinde ayrıca resmi kayıtlara göre artış eğilimi içinde olan genç boşanmalar, evini/ailesini terk, aile içi şiddet, madde bağımlılığı vb. gibi sorunlara karşı alınabilecek önlemler konusunda tüm Beşiktaş kentlileri için ücretsiz seminer ve paneller de düzenlenebilecek.

Bu arada maddi olanağı bulunmayan mağdurlara ise ihtiyaç duymaları halinde hukuki hizmet desteği verebilmek amacıyla İstanbul Barosu’na bağlı en yakın adli yardım bürosu ile iletişim kurmaları da sağlanabilecek.