You are currently viewing Boşanma Süreci Danışmalığı’nın daha yoğun kullanımı sağlanacak
Boşanma Süreci Danışmanlığı

Boşanma Süreci Danışmalığı’nın daha yoğun kullanımı sağlanacak

Boşanma Süreci Danışmalığı’nın daha yoğun kullanımı sağlanacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının gerçekleştirdiği ‘Boşanma Süreci Danışmalığı’nın daha yoğun şekilde kullanımını sağlayacak yasal bir düzenleme yapacağız.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Boşanma Süreci Danışmalığı“nın daha yoğun şekilde kullanımını sağlamak amacıyla yasal bir düzenleme yapılacağını bildirdi.
Kaya, Kamu Denetçiliği Kurumunu (KDK) ziyaret ederek, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile görüştü.
Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kaya, Bakanlıklarının alanlarına giren kadın, çocuk ve aile konularında istişarede bulunduklarını anlattı.
Kaya, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının gerçekleştirdiği ‘Boşanma Süreci Danışmalığı’nın daha yoğun şekilde kullanımını sağlayacak yasal bir düzenleme yapacağız. Adalet Bakanlığımızla birlikte, Kamu Denetçiliği Kurumunun da tavsiyesiyle boşanma öncesi danışmanlığını daha da yaygın bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bunun için yasal çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Bakan Kaya, evlilik öncesi ve boşanma süreci danışmanlığı hizmetine yönelik soru üzerine de şunları kaydetti:

“Yaklaşık 500-550 bin kişiye evlilik öncesi eğitimleri verdik. Türkiye Belediyeler Birliğiyle de protokol yaparak, evlenecek tüm çiftlere bu eğitimleri vermek istiyoruz. Bu konuda bir kitap hazırlığı yapıyoruz şimdi. Biliyorsunuz bazı belediyelerin kitapları çıktı, çok fazla tartışmalara yol açtı.

Biz istiyoruz ki, Bakanlığımızın onayladığı güzel bir kitabı bütün belediyelerimizde çiftlere verelim, çiftleri eğitimden geçirelim. Çünkü evliliğin getirdiği sorumlulukları hissederek, hayatın bütün yönleriyle o evliliğe adım atabilsinler istiyoruz. Çünkü zorlukları, kolaylıkları var. Evlilik sadece güzel günlerin yaşandığı dönemler olmuyor.”

Kaya, daha güçlü, sağlıklı yuvalar kurulabilmesi için çiftlerin zorluklara da hazırlanarak evliliğe adım atmasının önemine işaret etti.

Buna karşılık çiftlerin boşanma düşüncesine geldiği aşamada da Bakanlıkça boşanma süreci danışmanlığı hizmetlerinin verildiğini ifade eden Kaya, “Boşanma süreci danışmanlığı hizmetinin sayısını artırmak, yaygınlaştırmak istiyoruz. Adalet Bakanlığımızla da ortak çalışacağız, boşanmayı düşünen bütün çiftlere bu danışmanlığı verelim istiyoruz. Çünkü bizim yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 9 bin kişi boşanma süreci danışmanlığı almış ve yüzde 38’i boşanmaktan vazgeçmiş.” dedi.

Bu oranın çok önemli olduğuna dikkati çeken Kaya, “Bu kadar başarılı olabiliyorsa bu sistem bu konuda ciddi bir çalışma yapmamız lazım ve Adalet Bakanlığımızla birlikte bu konuyu çalışarak, danışmanlık sürecini yaygınlaştıracağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

“Cücelik” engelli sınıfına alınacak

KDK’nın halk arasında “cücelik” olarak bilinen akondroplazi rahatsızlığıyla yaşamlarını sürdürenlerin “engelli” sınıfında tanımlanmasına yönelik tavsiye kararı verdiğini hatırlatan Kaya, kararın yerinde olduğunu ve bu konudaki çalışmaların da kısa sürede neticelendirileceğini kaydetti.
Bakan Kaya’ya ziyaretinden dolayı teşekkür eden Malkoç ise görüşmede gündeme gelen konularda mesafe alınacağını dile getirdi.