You are currently viewing Mutlu Evlilik Mümkün mü ?
Bebekten sonra mutlu evlilik mümkün mü

Mutlu Evlilik Mümkün mü ?

Bebekten sonra mutlu evlilik mümkün mü ?

Bebekten Sonra Mutlu Evlilik Mümkün mü? Hayatınızın bir dönemi sadece bu cümleyle geçmez mi? “O geldikten sonra eğlence anlayışımız değişti… O geldikten sonra uyku saatimiz değişti… O geldikten sonra evliliğimiz değişti…” Evet, çünkü o geldikten sonra artık tam bir aile olursunuz ve bazen aile olmaya alışmak sanıldığı kadar kolay olmaz.
Bebekten sonra mutlu evlilik mümkün mü ?
Doğumla birlikte yaşanabilecek en önemli değişimler şöyle özetlenebilir:
1. Eşinizle ilişkiniz ve ev işleri konusundaki işbölümünüz ne kadar eşitlikçi olursa olsun, bebeğin doğumunu takip eden ilk günlerde geleneksel kadın-erkek rolleri ve işbölümü ortaya çıkabilir. “Çocuğuna bakan ve ev işlerini yapan bir kadın” ile “para kazanan erkek” ilk gözlenen değişimlerden olur.

Bebekten sonra mutlu evlilik mümkün mü ?
  2. Bebeğin doğumundan hemen sonra anne, bebeğini tanımak ve ihtiyaçlarını karşılamakla meşgul olmak zorundadır. Bu süreçte yeni anneler bir taraftan yorgun ve bitkin hissederken diğer taraftan eşleri tarafından yeteri kadar desteklenmediğini ve anlaşılmadığını hissedebilirler. Yeni babalar ise eşleri tarafından dışlanmış, eşleri ve çocukları için değersiz ve gereksiz hissedebilirler. Bu dönemde karı-koca arasındaki duygusal mesafe artabilir. Pek çok ülkede yapılan araştırmalar, boşanmalardaki artışın, bebeğin doğumunu takip eden ilk beş yıl içinde gerçekleştiği sonucuna ulaşmaktadırlar.
Bebekten sonra mutlu evlilik mümkün mü ?
3. Bebeğin doğumuyla birlikte artan masraflar ve sorumluluklar, uykusuzluk, artan iş yükü yeni anne babayı duygusal ve fiziksel olarak zorlayacağından, birbirlerine karşı daha az anlayışlı ve daha çok sinirli yaklaşabileceklerdir.
Bebekten sonra mutlu evlilik mümkün mü ?
4. Bebeğin doğumu, aynı zamanda yeni rollerin ve kimliklerin doğumunu da temsil eder. Bir anne baba kimliği doğarken, aynı zamanda babaanne, anneanne, dede, teyze, dayı, amca, hala gibi kimlikler de doğar. Kayınvalide-kayınpeder ve diğer akrabalarla daha sık görüşülmeye başlanır.
Bu sırada neredeyse herkesin bebeğin bakımı ve yetiştirilmesiyle ilgili olduğu kadar evin nasıl düzenlenmesi ve maddi konuların nasıl çözülmesi gerektiğine kadar söyleyeceği şeyler mutlaka bulunur. Bebeğini tanımaya ve anlamaya çalışan, hayatındaki değişimlerle alışmaya çalışan yeni anne babalar ise bu dönemde eşlerinin aileleri tarafından yapılan yorumlara ve müdahalelere daha az toleranslı olabilirler. Ayrıca doğum öncesinde, eşlerinin ailesiyle yaşadıkları anlaşmazlıklar varsa, bu doğum sonrası dönemde çoğalabilir.
Bebeğin doğumundan sonra genellikle kadın ve erkek farklı zorluklar yaşarlar; çoğunlukla da anlaşılmadıklarından şikayet ederler. Aslında birbirleriyle konuşmaya fırsat yaratamazlar ve yaşadıklarını paylaşamazlar ise birbirlerini anlayabilmekte de oldukça büyük zorluklarla boğuşmak zorunda kalabilirler. Bu durumlarda Ailelerin Danışman desteği alması da gerekebilir.