You are currently viewing Uzaktan Eğitim Aile Danışmanlığı Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Aile Danışmanlığı Avantajları Nelerdir?

Aile danışmanlığı, son yılların en gözde mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok bölüm mezununa açık olan meslek, alternatif eğitim seçenekleriyle de mesleğe ilgili olanların taleplerini karşılıyor. Peki aile danışmanı olma yolunda zorunlu tutulan eğitim için hangi seçeneği tercih etmek lazımdır? Uzaktan eğitim aile danışmanlığı nasıl bir kurs süreci sunarak danışman adaylarına avantaj sağlar? Bu soruları önceleyerek aile danışmanlığına dair merak edilenleri cevaplayacağız.

Online Aile Danışmanlığı Eğitimi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Üniversite eğitimi kapsamında da verilen aile danışmanlığı kursu, son yıllarda online eğitimle de anılır oldu. Online aile danışmanlığı eğitimi, Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliğine göre MEB’in izin verdiği kurumlar tarafından verilebiliyor. Aynı zamanda YÖK’ün kapsamındaki üniversitelerde de online eğitim yolu tercih edilebiliyor. Online ya da uzaktan aile danışmanlığı eğitimi, MEB veya üniversite onaylı sertifika vererek adayın aile danışmanı olma yolunu açar.

Online eğitim yoluyla aile danışmanlığı kursu almada bazı tereddütleriniz olabilir. Fakat her iki eğitim seçeneği de uygulamalı süreç sonunda aile danışmanlığı belgesi veriyor. Yani uygulamalı aşamayı geçemeyen kursiyer, aile danışmanı unvanına hak kazanamıyor. Ayrıca uzaktan eğitim aile danışmanlığı, danışman adaylarının mesleki gelişimlerine katkı sunacak ders içeriklerini ve konularını da eksik etmiyor. Genel olarak online aile danışmanlığı eğitiminin avantajları şöyledir:

 • Teorik arka planla birlikte uygulamalı eğitim programları da sunuyor.
 • İstediğiniz yer ve zaman dahilinde eğitim sürecine katılabiliyorsunuz.
 • Eğitim 450 saatlik bir süreye sahip olarak geniş başlıklardan oluşan aile terapisi konularına değiniyor.
 • Kapsamlı ders içerikleriyle kurum ve kuruluşlarda yetkin bir aile danışmanı olarak çalışmanıza önayak oluyor.
 • Kursu başarıyla bitirdiğinizde ders kaynaklarına uzun bir süre erişim olanağınız devam ediyor.
 • Canlı ders aracılığıyla eğitim sürecinde takıldığınız konuları ve merak ettiklerinizi uzman eğitmene sorabiliyorsunuz.
 • Yüksek lisans ya da üniversite onaylı sertifika programlarına göre daha az ücret ödüyorsunuz.
 • Süpervizyon eğitimi kapsamında mesleğin uygulama aşamasına tanık oluyor ve eğitmenin incelemeleriyle kendinizi değerlendirebiliyorsunuz.

Online aile danışmanlığı eğitimi de tıpkı üniversitelerde verilen eğitim gibi sadece aşağıdaki bölüm mezunlarına ve mezun olmaya yakın öğrencilere açıktır.

 • Psikoloji
 • PDR
 • Sosyoloji
 • Çocuk Gelişimi (4 yıllık)
 • Tıp
 • Hemşirelik
 • Sosyal Hizmet

Saydığımız bölüm mezunları, mezuniyetlerini belgelemeleri durumunda kursa rahatlıkla katılabiliyorlar. Online aile danışmanlığı konusunda öne çıkan bir eğitim sunan uzaktaneğitim.com’a başvuru için ise hemen al seçeneğine basmanız yeterli oluyor. Eğer kurs süreci ile ilgili sorularınız varsa da bilgi-istek formunu doldurabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Aile Danışmanlığı Kursunun Kapsamı

Genel olarak aile danışmanlığı eğitimi, alana yetkin ve uzman aile danışmanları yetiştirmeyi hedefler. Yetişecek aile danışmanlarının, aile bireyinin yaşadığı sorun ve sıkıntıları geniş bir bakış açısıyla ele almalarını amaçlar. Eğitimin ders içerikleri de aile danışmanının mesleki bilgi ve niteliklerini geliştirmeleri amacına yöneliktir. Yani tereddüt yaşamanızı gerektirmeyen bir eğitim süreciyle karşılaşacaksınız ve uygulama esaslı ilerleyen derslerle danışmanlık becerilerini test edebileceksiniz.

Uzaktan eğitim aracılığıyla verilen kurs, mesleki gelişimi öncelerken kursiyerin başarılı bir eğitim geçirmesine destek olacak kaynaklar da sunuyor. Ayrıca eğitimin tüm aşamalarında, uzman aile danışmanının mesleğe dair geniş bakış açısını da şahit olabiliyorsunuz. Kısacası uzaktan eğitime uzaktan ilgi göstermediğiniz, etkileşime dahil olduğunuz sürece verimli ve keyifli bir mesleki eğitim sizi bekliyor.

Online Aile Danışmanlığı Kursu Ders İçerikleri Nelerdir?

Eğitim, aile danışmanlığı hizmetine yönelik geniş ders içeriklerini kapsıyor. Nitelikli ve yetkin bir aile danışmanı olarak danışanlarınıza destek verme sürecinde uygulayacağınız tüm bilgileri de eğitimde öğreniyorsunuz. Online eğitime bağlı olarak katılacağınız aile danışmanlığı kursunun ders içerikleri de şu şekildedir:

 • Aile Yapısı, Aile Olma Kavramı
 • Aile ve Gelişim Alanları
 • Gençlik Dönemi
 • Uyum Problemleri
 • Yaşlılık Döneminde Görülen Uyum Problemleri
 • Çocuk Hakları ve Hukuku
 • Çift İlişkisini Etkileyen Sorunlar
 • Sosyal Vaka Verileri
 • Aile Danışmanlığında Terapötik Süreç ve Öncü Yaklaşımlar
 • Aile Danışmanlığında Post Modern ve Kanıta Dayalı Yaklaşımlar
 • Temel Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Becerileri
 • Aile Danışmanlığında Kriz Yönetimi
 • Meslek Etiği
 • Araştırma Teknikleri
 • Aile Danışmanlığında Süpervizyon Uygulaması- Örnek Vaka Sunumu

Online aile danışmanlığı sertifika programı, yukarıdaki konu başlıklarını teorik ve uygulamalı bir anlatımla sunuyor. Ayrıca aile danışmanının mesleki bilgi ve uygulamalara aşina olarak mesleğine uygun hareket etmesine yönelik dersler de veriyor. Son olarak ise işin mutfağını öğreneceğiniz süpervizyon uygulaması ile ders süreci sonlanıyor.

Online Aile Danışmanlığı Eğitiminden Nasıl Başarıyla Ayrılabilirim?

Aile danışmanlığı eğitimini alma şartlarını yerine getirdikten sonra merak edilen bir soru oluyor: Alınacak eğitimden nasıl başarıyla ayrılabilirim? Öncelikle eğitim almadan, aklınızda aile danışmanı olma hedefiyle ilgili uzun vadeli bir plan olmalı. Bazı kariyer hedefleri gidişata göre netleşse de aile danışmanlığı için yolun en başına hedefinizi belirleyebilirsiniz.

Aile danışmanlığını sertifika programına başvurmadan önce aile danışmanlığı ile ilgili konu başlıklarını inceleyebilirsiniz. Özellikle açıköğretim sosyoloji ve çocuk gelişimi mezunları, alan ile ilgili bir ders almadılarsa muhakkak ön bilgi edinecek kaynakları araştırmalıdırlar. Eğitim sürecinde ise detaylı kaynaklar eşliğinde, aile danışmanlığın uygulama alanlarını öğrenebileceksiniz.

Eğitimin başlangıcında, teorik tüm bilgileri öğrenerek uygulamalı aşamaya geçeceksiniz. Uygulamalı süpervizyon eğitiminde ise incelediğiniz vakadan hareketle danışmanlık bilgileriniz ve becerileriniz ölçülür. Bu süreçte kursiyerlere, uzman eğitmen eşlik eder. Gözlem ve değerlendirmeler eşliğinde, sizin danışmanlığa ne kadar hazır olduğunuz ve vakaya nasıl yaklaştığınız ortaya çıkar.

Kursiyerler, süpervizyon eğitimini tamamladıktan sonra sertifikalarını (MEB veya Üniversite Onaylı) alarak kendi yollarını açabilirler. Süpervizyon aşamasını es geçen kursiyerler, eğitimin sertifikasını almaya hak kazanamazlar. Eğitimin tüm aşamalarından başarıyla ayrılmak için ders videolarını eksiksiz izlemeli, kaynaklarla beraber konuyu takip etmeli ve süpervizyon eğitimine özenle hazırlanmalısınız. Süpervizyon eğitimi öncesinde, kaynaklara ek olarak danışmanlık becerilerini içeren aile terapisi örneklerini de inceleyebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Aile Danışmanlığı ile İlgili Merak Edilen Sorular

Uzaktan Eğitim Aile Danışmanlığı Kursunda Süpervizyon Yer Alıyor mu?

Uzaktan eğitim yoluyla alacağınız kursta hem teorik hem de süpervizyonu kapsayan uygulamalı derslerle karşılaşacaksınız. Aile danışmanlığında süpervizyon, direkt alan deneyimi elde edebileceğiniz ve bakış açısını test edebileceğiniz bir süreçtir. Süpervizyon eğitimini tamamlamak zorunludur ve kurumlar da en az 30 saatlik süpervizyon eğitimi sunmakla görevlendirilmiştir.

Uzaktan Aile Danışmanlığı Eğitimi Geçme Notu Kaçtır?

Online eğitim veren pek çok kurs merkezi ve üniversite bulunmaktadır. Tüm kurumların kendine ait bir sınav işleyişi vardır fakat uzaktaneğitim.com için konuşursak geçme notu en az 55’tir ve 450 saatlik eğitimi tamamlamak zorunludur.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nereden Alınmalı?

Bu sorunun doğru bir yanıtı yoktur. Üniversiteleri ve sertifika programı sunan online eğitim kurumlarını karşılaştırarak size en uygun seçeneği seçmelisiniz. Yalnız online eğitim aile danışmanlığı ile üniversite aile danışmanlığı programı hakkında içerik yönünden bir fark yoktur. Ayrıca maliyet açısından da online eğitim daha az ücret talep etmektedir.

Uzaktan eğitim aile danışmanlığı kursunun avantajları ele aldığımız yazının sonuna geldik. Eğer ilgili bölümlerden mezunsanız ve online aile danışmanlığı eğitimi almak istiyorsanız aile danışmanlığı eğitim sayfamıza başvurunuzu bekleriz.