You are currently viewing Koruyucu Aile Sayısı Artıyor
Koruyucu Aile Sayısı Artıyor

Koruyucu Aile Sayısı Artıyor

Koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı 5 bine yaklaştı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen tanıtım ve yaygınlaştırma amaçlı toplantılar sonucunda, koruyucu aile hizmeti kapsamındaki aile ve çocuk sayısında artış sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gönüllülük kavramı ve farkındalığın geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının artırılması amacıyla gerçekleştirilen “Gönül Elçileri Projesi”nin alt projesi olan koruyucu aile hizmeti, ilk olarak Ankara’da başlatılmıştı.

Koruyucu aileyle devlet bakımındaki çocukların aile ortamına yerleştirilmesini sağlayan bir hizmet modeli. Neden bu isteniyor? Çünkü çocukların bire bir ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları var. Yuvalarda fiziksel koşullar iyi olsa da bu eksik kalıyor. Çocuklar hem fiziksel hem ruhsal olarak daha iyi gelişsinler, yetişsinler diye aile ortamına, sevgiye, duygusal doyuma, güvene ve bağlanmaya ihtiyaçları var… Bunları tabii ki yuva ortamında yaşayamıyorlar…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen tanıtım ve yaygınlaştırma amaçlı toplantılar sonucunda, koruyucu aile hizmeti kapsamındaki aile ve çocuk sayısında artış sağlandı. Buna göre, bu hizmetten yararlanan aile sayısı 3 bin 992’e, çocuk sayısı ise 4 bin 855’e yükseldi. Geçen yıl bu rakam, 3 bin 720 aile yanında 4 bin 506 çocuk olarak kayıtlara geçmişti.

Evlat edinmeden farkı nedir?

Evlat edinmede çocuğu bütün yasal haklarıyla beraber kendi nüfusunuza geçiriyorsunuz. Sizin soyadınızı taşımaya başlıyor ve tamamen sizin çocuğunuz oluyor. Genelde evlat edinmede çocuğun anne-babası hayatta olmayabiliyor. Hayattaysa zaten resmi olarak mahkeme de bunun onayını vermiş oluyor. Koruyucu ailede çocuk kendi soyadını taşıyor. Hâlâ devletin korumasında. Aile devletle beraber çocuğun bakımını paylaşmış oluyor bir anlamda… Çünkü koruyucu aile olarak siz, birtakım şeyleri devlete sormadan yapamıyorsunuz.

Masrafları devlet karşılıyor

Koruyucu aile sayısında ilk sırada yer alan İstanbul’da 378 koruyucu aile bulunuyor. İstanbul’u 291 koruyucu aileyle İzmir, 223 koruyucu aileyle de Ankara takip ediyor.

Hizmet kapsamında koruyucu ailelere birçok imkan sağlanıyor. Koruyucu ailenin yanına yerleştirilen çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilmelerine ilişkin harcamalarına karşılık talepte bulunan ailelere, çocuk başına net ödeme yapılıyor. Engelli çocuklar için ise aylık bakım ödemesi yüzde 50 oranında artırılarak uygulanıyor.

Yıl sonu itibarıyla 5 bin çocuğun koruyucu aileyle tanışması hedefleniyor.

Koruyucu aile hizmeti kapsamında aile sayısını artırmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, afiş, broşür ve kitapçık hazırlanarak dağıtılıyor.